Urządzenie do pomiaru geometrii kół samochodów osobowych i dostawczych ( model wycofany )

Max. obciążenie osi 2500 kG (nośność obrotnic) Max. zewnętrzna średnica opony 830 mm Zasilanie: bateryjne, 4 akumulatory lub baterie 1.5 V, rozmiar AA (14 x 50 mm) w każdej głowicy, Laser: Klasa II, max. 1.2 mW

Informacje techniczne

Laserowe urządzenie GEOLUX jest klasycznym (optyczno-mechanicznym) urządzeniem do pomiaru parametrów ustawienia kół samochodowych. Może występować w wersji 2 i 4 głowicowej. W obu rozwiązaniach możliwy jest pomiar wszystkich  wartości niezbędnych do prawidłowego prowadzenia się pojazdu na drodze oraz minimalnego zużycia ogumienia.Laserowe urządzenie GEOLUX jest klasycznym (optyczno-mechanicznym) urządzeniem do pomiaru parametrów ustawienia kół samochodowych. Może występować w wersji 2 i 4 głowicowej. W obu rozwiązaniach możliwy jest pomiar wszystkich  wartości niezbędnych do prawidłowego prowadzenia się pojazdu na drodze oraz minimalnego zużycia ogumienia.

Wyposażenie standardowe:

 1. Głowica pomiarowa lewa 1 szt.
 2. Głowica pomiarowa prawa 1 szt.
 3. Samo centrujący uchwyt koła dla 12”-19”obręczy 2 szt.
 4. Ekrany centrujące dla 12”-19” obręczy 2 szt.
 5. Blokada koła kierownicy 1 szt.
 6. Blokada pedału hamulca 1 szt.
 7. Płyta obrotowa o zakresie +60° 0° -60°, max obc. 2500 kG 2 szt.

Zakres pomiarowy:

Zbieżność całkowita : –15 do +30 mm, -2° do +4°
Kąt pochylania koła : -4° do +8°
Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy : -2° do +15°
Kąt pochylenia sworznia zwrotnicy : -2° do +15°
Przesunięcie kół przednich : 0 do 50 mm
Kąt skrętu kół : -60° do +60°

Zasada działania.

Pomiar ustawienia kół samochodowych polega na odczycie wartości kątów poziomych i pionowych. Wartości kątów poziomych odczytujemy bezpośrednio z ekranów oświetlanych wiązką niskoenergetycznych modułów laserowych znajdujących się w przednich głowicach pomiarowych. Wartości kątów pionowych odczytywane są ze skal obrotowych kątomierzy działających na zasadzie poziomicy rurkowej. Podstawowym warunkiem do uzyskania dokładnych odczytów kątów ustawienia koła jest pewność, że trzpień mocujący głowicę pomiarową znajduje się dokładnie w osi obrotu koła. Ustawienie trzpienia uzyskujemy przez staranne przeprowadzenie procedury kompensacji bicia obręczy przy pomocy kompensatorów znajdujących się w uchwytach kół.

Budowa przedniej głowicy pomiarowej.

 1. Poprzeczny promień lasera do pomiaru zbieżności i przesunięcia kół przednich.
 2. Wzdłużny promień lasera do ustawiania kół przednich względem kół tylnych.
 3. Ekran ze skalą zbieżności i przesunięcia kół.
 4. Dźwignia do poruszania w pionie promieniem lasera poprzecznego.
 5. Poziomica rurkowa ramienia głowicy.
 6. Pokrętło skali kąta pochylenia koła i poziomicy alkoholowej kątomierza.
 7. Skala dla kąta wyprzedzenia i pochylenia sworznia zwrotnicy.
 8. Skala kąta pochylenia koła.
 9. Poziomica alkoholowa.
 10. Włącznik zasilania laserów.
 11. Pojemnik na 4 baterie typu AA 1.5V.
 12. Śruba blokująca głowicę na uchwycie koła.
 13. Podstawowy otwór do mocowania na uchwycie koła.
 14. Dodatkowy otwór używany w przypadku samochodów nisko zawieszonych.
Lewa głowica pomiarowa jest lustrzanym odbiciem głowicy prawej.

Samocentrujący uchwyt na koła z kompensatorem bicia obręczy.

Szczęki uchwytu na koła mogą być obracane w celu uchwycenia obręczy po wewnętrznej lub po wewnętrznej stronie.

Przeprowadzenie pomiaru geometrii

Aby zapewnić prawidłowy pomiar geometrii ustawienia kół, samochód powinien być umieszczony w miejscu które jest płaskie zarówno w kierunku poprzecznym jak i wzdłużnym do osi samochodu. Zawieszenie, układ kierowniczy i koła powinny być doprowadzone do stanu pełnej sprawności technicznej przed pomiarem ustawienia kół.

Zamocowanie urządzenia do geometrii do pomiaru kół osi przedniej.

Uchwyty na kołach przednich i ekrany wskaźnikowe na kołach tylnych mocujemy tak jak na rysunku powyżej. Aby upewnić się, że wartości ustawienia kół będą odczytane bez wpływu bicia obręczy lub niewłaściwie zamocowanych uchwytów kół,  wykonujemy kompensację bicia obręczy. W tym celu unosimy pojazd i obracamy koło obserwując plamkę lasera padającego na ekran tylny. Jeśli plamka porusza się na boki wokół wartości średniej, wykonujemy procedurę kompensacji. W jej wyniku plamka lasera będzie stać w miejscu.

W tej sytuacji opuszczamy pojazd, mocujemy blokadę hamulca  i kierownicy (po uprzednim ustawieniu jej do jazdy na wprost).

Pomiar parametrów osi przedniej

Po wykonaniu powyższych czynności możemy już odczytać wartości kątów ustawienia kół osi przedniej przy założeniu, że kąt toczenia osi tylnej jest równy zero. Ustawiamy koła przednie tak by odczyty na lewym i prawym ekranie centrującym kół tylnych były takie same (A = B). Koła są w pozycji do jazdy na wprost. W tej sytuacji można odczytać wprost kąty zbieżności i pochylenia kół, co w większości przypadków wystarcza. Wartości kątów pochylenia i wyprzedzenia sworznia zwrotnicy wymagają wykonania procedury skrętu kół w lewo i w prawo o 200 lub 100. Jeśli zależy nam na pomiarze 4 kół (urządzenie 2 głowicowe), rozpoczynamy pomiar od osi tylnej i postępujemy zgodnie z instrukcją obsługi. Konstrukcja urządzenia zapewnia uwzględnienie kąta toczenia kół osi tylnej przy ustawianiu kół osi przedniej. W efekcie otrzymujemy odczyty wartości wszystkich niezbędnych parametrów oraz ich regulacji potrzebnych do nienagannego prowadzenia się pojazdu na drodze.